Otse põhisisu juurde

Emakeelepäev

Nagu kogu Eestis, nii tähistati ka Salme koolis 14. märtsil Emakeelepäeva.

Ettevalmistused selleks algasid aga palju varem. Vabariigi aastapäeva eel kuulutati koolis välja luulekonkurss teemal „Isamaa ja emakeel ehk isa maa ja ema keel“. Parimad selgitati välja kooliastmeti, so 1.-3.; 4.-6. ja 7.-9. klass. Konkursi lisatingimuseks oli, et luuletuse ridade esitähtedest pidi moodustuma „EMAKEELEPÄEV“, suurematele lastele lisandus teiseks variandiks „KRISTJAN JAAK PETERSON“. Konkursi viimane päev oli 7. märts, et jõuaks enne õiget päeva ka kokkuvõtted tehtud.

14. märtsil peale teist tundi kogunes kogu koolipere II korruse fuajeesse Emakeelepäeva tähistama. Selleks ajaks võis seinalt lugeda ka paremaid luuletusi – valik oli tehtud nii, et igast klassist valiti välja 3 parimat, lisaks veel mõned huvitavamad. Pingeritta neid rohkem ei seatud – parimad lihtsalt olidki parimad! Mainimata ei saa siinjuures jätta, et konkursist võttis osa praktiliselt kogu kool.

Emakeele õpetaja Tea Merivald avas kogunemise lühikese ülevaatega Emakeelepäeva olemusest ja tähistamisest. 7. klassi õpilastega oli lavastanud katkendi Juhan Liivi „Varjust“ – lõik sellest, kuidas mõisalapsed arutlevad eesti keele üle – kas see keel üldse on sobilik nii üleva asja nagu kirjandus jaoks ja mida arvata talupoiss Villu luuletustest.

Peale katkendit läks sõnajärg 6. klassi õpilastele, kes tõid koolikaaslaste ette F. R. Faehlmanni, C. R. Jakobsoni ja K. J. Petersoni mõtteid ja arvamusi eesti keelest.

Päev jätkus peale lõunasööke, kui klasside kolmeliikmelised võistkonnad hakkasid kooli raamatukogus lahendama keeleteemalisi ülesandeid – ikka nii, et kolm klassi koos ja kolmel vahetunnil. Lahendada tuli nii ristsõnu, rahvatarkusi, mõistatusi kui ka ülesandeid, mis vajasid konkreetset keele tundmist. Lapsed olid tublid: esimeses kooliastmes oli võidukas 2. klass (Emma, Helena, Jan-Silver), teises kooliastmes – 6. klass (Kristjan, Anni, Eerik) ja kolmandas kooliastmes – 9. klass (Mihkel, Kristel, Maili).

NB! Parimaid luuletusi ja pilte Emakeelepäevast leiate lähiajal raamatukogu kodulehelt.

Populaarsed postitused sellest blogist

Algklasside õpetaja – Mahe Metsalu

Käesolev õppeaasta on toonud meie kooli uue algklasside õpetaja – Mahe Metsalu. Foto: Margus Lepik   Uurisime, kuidas on möödunud kaks kuud õpetajana ja millega ta vabal ajal tegeleb. Miks ja millal tegid otsuse tulla tööle Salme Põhikooli? Otsuse tulla Salme Põhikooli tegin selle aasta kevadel. Miks? Miks ka mitte? Olen olnud kunagi Tallinnas õpetaja ja pean ütlema, et mulle meeldis. Tänaseks on mu enda lapsed juba nii suured, et võib tegeleda teiste lastega. Salme on minu kodukohale lähim kool. Kuidas oled kooliellu sisse elanud? Kooliellu olen sisse elanud hästi. Väga suureks abiks on olnud mentori ja teiste õpetajate poolne tugi.  Kus on sinu juured? Millised koolid oled lõpetanud? Minu juured on Sõrves, Läbara külas. Olen lõpetanud Kuressaare Gümnaasiumi, Eesti Mereakadeemia ja Tartu Ülikooli. Mida põnevat mäletad oma kooliajast? Kooliajast on nii mõndagi põnevat mäletada. Käisin koolis ajal, mil ENSV-st sai Eesti Vabariik. Oli segane, kuid samas huvitav ja hariv aeg....

Vene keele õpetaja – Grigori Tihhonov

Käesolev õppeaasta on toonud meie kooli uue vene keele õpetaja – Grigori Tihhonov. Uurisime, kuidas on möödunud kaks kuud õpetajana ja millega ta vabal ajal tegeleb. Foto: Margus Lepik Miks ja millal tegid otsuse tulla tööle Salme Põhikooli? Kuna arvasin, et laste õpetamine võiks olla põnev, väljakutsuv ja huvitav, siis kandideerisin vene keele õpetaja ametikohale, kui selline võimalus avanes. Kuidas oled kooliellu sisse elanud? Olen vaikselt õpetaja-ametiga juba harjunud, kuigi õpetamine on osutunud palju rohkem väljakutsuvaks, kui alguses arvasin. Tunnen ennast koolis juba väga mugavalt - kollektiiv on tore ja lahke, digivahendid on tasemel ning maja on mugav ja kodune. Siiani on aga suurimaks raskuseks hommikul vara ülestõusmine. Kus on sinu juured? Millised koolid oled lõpetanud? Olen sündinud ja üles kasvanud Venemaal. Olen seal lõpetanud I Inglise Kooli ning Peterburi Riigiülikooli. Mida põnevat mäletad oma kooliajast? Kooliaega meenutavad mulle kindlasti lollused.  Millega t...

Eesti Vabariigi 107. aastapäevale pühendatud aktus

 Täna tähistasime koolis Eesti Vabariigi 107. aastapäeva piduliku aktusega. See on aastas see aeg, kus alati mõtled, kui kallis on mulle kodumaa, isamaa. Aktus algas Eesti hümni laulmisega. Aktust teadustasid 8. klassi õpilased Liisi Aadussoo ja Kätlin Õunpuu.  Foto: Liis Kaal Kooli direktor Kalmer Poopuu pidas kõne. Foto: Liis Kaal Väljas on veebruar täna ja orgudes ruskavad pajud. Niikaua taevasse vaata, kui lumed on sadanud alla. Lumed on vaiksed ja kerged all taeva, kus õõtsuvad hõõguvad tähed.  1. klassi esituses kuulsime  “Lumepalli laulu”. Foto: Liis Kaal Tänase tähtsa päeva puhul oli meile  külla tulnud Salme kooli vilistlane Geidi Merivald. Geidi rääkis noortele, et kooliajal tasub võimalik aktiivne olla ja katsetada uusi asju. Samuti ta avas sotsiaalmeedia spetsialist ametit. Foto: Liis Kaal 2. klassi esituses kuulsime laulu “Radi-ridi ralla”. Foto: Liis Kaal Tahaks olla laps, kes liivakastis liivast ehitab maailma, veel ilusama sellest, mida näeb. Lap...