10. oktoobril toimus Thule Kojas Saaremaa Vaimse Tervise Konverents KOOS. Terve saal oli uudishimulikke noori täis, kes kõik tahtsid teada, kuidas paremini hoida oma vaimset tervist ning, mis nemad saavad iseenda jaoks ära teha. Päevajuht oli Teele Viira, kes juhatas iga esineja sisse.
Foto: Liis Kaal
Esimene esineja oli Heiko Kull, kelle teemaks oli "Valitud rännak". Alguses ma ei osanud üldse aimata, millest ta rääkida võiks, aga see lugu, mida ta jagas oli nii ränk. Ma tahaks, et mitte ükski inimene ei peaks sellist elu kogema nagu tema. Mind tema lugu väga puudutas ning loodan, et saan kunagi selle loo lõppu ka kuulda.
Teisena kõneles Marit Kannelmäe - Geerts, kes rääkis teemal "Kuidas üheskoos koolis ellu jääda?". Ta on Peaasi haridusvaldkonna juht ning ta rääkis erinevadest võimalustest, kuidas oma vaimset tervist hoida, kuhu ja kelle poole pöörduda, kui on soov kellegagi rääkida. See on nende keskuse südameasi, et noored ei jääks oma vaimse tervise probleemidega üksi.
Foto: Liis Kaal
Kemikaaliohutuse osakonna peaspetsialist Mikaela Pakosta rääkis e- sigarettidest. See oli lühike, kuid väga mõjuv ettekanne. Ta näitas missuguse kujuga võivad e-sigaretid olla- mahlapakist vannipardini oli neid pilte. Statistika näitas, et kõige populaarsemad on e- sigaretid tüdrukute seas ning ta ütles, et tööstus on ka sihtgrupiks võtnud naisterahvad ning nagu näha, see toimib.
Fotod: Liis Kaal
Väga särtsakas ja energiline oli Marilyn Jurmani esitus teemal "Mina vs Teised: Vaimsest tervisest ja aju omapäradest". Marilyn rääkis, kuidas toimib ühe teismelise aju ning kuidas nende peas toimuvad signaalide andmine ning ohuolukordades käitumine. Nooruki aju areneb kuni 25. eluaastani. Need näited ja olukordade lahendused olid ühest küljest humoorikad, teisest küljest täiesti reaalne elu.
Foto: Liis Kaal
Teisel korrusel oli messiala, kus olid erinevad asutused ja organisatsioonid, kes toetavad noori vaimse tervise teemadel ning kelle poole saab oma muredega pöörduda. Sellel aastal oli konverentsi ülesehitus väga hea. Noored jaksasid kuulata ning said vahepeal ringi jalutada ning messialalt teadmisi koguda.
Viimasena esines Artjom Savitski teemal "Koolikiusamine Artjom Savitski kogemusel - analüüs ja lahendused". Artjom rääkis 5 erinevat lugu oma kooliajast, kui teda kiusati ning kuidas need olukorrad tema jaoks lahenesid. Iga loo lõpus küsis ta noorte arvamust, kuidas ta oleks pidanud nendes olukordades käituma, et kiusamine oleks lõppenud. Noored olid aktiivsed kaasamõtlema ja oma arvamust avaldama. Ta rääkis ausalt ja otse ning see mõjus noortele. Salme kooli õpilased ütlesid ka, et tema ettekanne meeldis neile kõige rohkem.
Foto: Liis Kaal
Pärast esinejaid toimus paneeldiskussioon, kus omaala eksperdid avaldasid oma mõtteid, kuidas noori toetada. Päeva lõpetas Teele Viira, kelle esituses kuulsime kahte laulu.
Aitäh korraldajatele.