Otse põhisisu juurde

Saaremaa Noorte Vaimse Tervise Konverents KOOS

 10. oktoobril toimus Thule Kojas Saaremaa Vaimse Tervise Konverents KOOS. Terve saal oli uudishimulikke noori täis, kes kõik tahtsid teada, kuidas paremini hoida oma vaimset tervist ning, mis nemad saavad iseenda jaoks ära teha. Päevajuht oli Teele Viira, kes juhatas iga esineja sisse. 


Foto: Liis Kaal

Esimene esineja oli Heiko Kull, kelle teemaks oli "Valitud rännak". Alguses ma ei osanud üldse aimata, millest ta rääkida võiks, aga see lugu, mida ta jagas oli nii ränk. Ma tahaks, et mitte ükski inimene ei peaks sellist elu kogema nagu tema. Mind tema lugu väga puudutas ning loodan, et saan kunagi selle loo lõppu ka kuulda. 

Teisena kõneles Marit Kannelmäe - Geerts, kes rääkis teemal "Kuidas üheskoos koolis ellu jääda?". Ta on Peaasi haridusvaldkonna juht ning ta rääkis erinevadest võimalustest, kuidas oma vaimset tervist hoida, kuhu ja kelle poole pöörduda, kui on soov kellegagi rääkida. See on nende keskuse südameasi, et noored ei jääks oma vaimse tervise probleemidega üksi. 

Foto: Liis Kaal

Kemikaaliohutuse osakonna peaspetsialist Mikaela Pakosta rääkis e- sigarettidest. See oli lühike, kuid väga mõjuv ettekanne. Ta näitas missuguse kujuga võivad e-sigaretid olla- mahlapakist vannipardini oli neid pilte. Statistika näitas, et kõige populaarsemad on e- sigaretid tüdrukute seas ning ta ütles, et tööstus on ka sihtgrupiks võtnud naisterahvad ning nagu näha, see toimib. 

 
Fotod: Liis Kaal

Väga särtsakas ja energiline oli Marilyn Jurmani esitus teemal "Mina vs Teised: Vaimsest tervisest ja aju omapäradest". Marilyn rääkis, kuidas toimib ühe teismelise aju ning kuidas nende peas toimuvad signaalide andmine ning ohuolukordades käitumine. Nooruki aju areneb kuni 25. eluaastani. Need näited ja olukordade lahendused olid ühest küljest humoorikad, teisest küljest täiesti reaalne elu. 

Foto: Liis Kaal

Teisel korrusel oli messiala, kus olid erinevad asutused ja organisatsioonid, kes toetavad noori vaimse tervise teemadel ning kelle poole saab oma muredega pöörduda. Sellel aastal oli konverentsi ülesehitus väga hea. Noored jaksasid kuulata ning said vahepeal ringi jalutada ning messialalt teadmisi koguda.

Viimasena esines Artjom Savitski teemal "Koolikiusamine Artjom Savitski kogemusel - analüüs ja lahendused". Artjom rääkis 5 erinevat lugu oma kooliajast, kui teda kiusati ning kuidas need olukorrad tema jaoks lahenesid. Iga loo lõpus küsis ta noorte arvamust, kuidas ta oleks pidanud nendes olukordades käituma, et kiusamine oleks lõppenud. Noored olid aktiivsed kaasamõtlema ja oma arvamust avaldama. Ta rääkis ausalt ja otse ning see mõjus noortele. Salme kooli õpilased ütlesid ka, et tema ettekanne meeldis neile kõige rohkem. 

Foto: Liis Kaal

Pärast esinejaid toimus paneeldiskussioon, kus omaala eksperdid avaldasid oma mõtteid, kuidas noori toetada. Päeva lõpetas Teele Viira, kelle esituses kuulsime kahte laulu.


Aitäh korraldajatele.

Populaarsed postitused sellest blogist

Salme kooli jõulupidu 2023

Kolmapäeval, 20. detsembril toimus Salme koolipere jõulupidu Salme rahvamajas. Jõulupeo korraldasid 36. lend. Sellel aastal oli jõulupeo teema kahe-, kolmekümnendad aastad Eestis ja laias maailmas. Iga klass sai endale valida teema sellest ajast ning sellest   inspireeritult teha jõulukontserdile etteaste.  Üheskoos heitsime pilgu sellele, mis  võis meie  arvates  sada aastat tagasi toimuda.  9. klass avas jõulukontserdi lauluga "Let it snow".  Foto: Liis Kaal Jõulud algavad ettevalmistustega: 21. detsembriks, toomapäevaks kraamitakse tube. Turult tuuakse  head ja paremat,  mamslid käivad ringi, turukorvis rasvased haned, oad, herned, õunad. 1. klass rääkis meile jõulude traditsioonidest ning sellest, kes on Tahma - Toomas. Foto: Liis Kaal  Jõulumeeleolu lõi 3. klass oma tantsu ja lauluga. Foto: Liis Kaal Esimene jõulukaart olevat välja antud 1843. aastal Inglismaal. Sellel  ühevärvilisel  kaardil kujutati perekonda jõululaua ümber istumas. Eestissegi jõudis  jõulukaartide s

ÕPPEAASTAT LÕPETAV AKTUS JA PIKNIK

 Täna, 14. juunil toimus meie koolis õppeaastat lõpetav aktus ning pärast seda oli piknik. Aktus algas direktori sõnavõtuga, kus ta tegi lühikese ülevaate, mis õppeaastal 2022/2023 toimus ning, kuidas meil ühtse kooliperena see aasta möödus. Seejärel tänasime spordipäeva tublisi sportlaseid ning andsime üle E- viktoriini "Olen rahatark" tunnistused.  Avalasime kiitust mudilaskoorile ja lastekoorile seoses edasipääsuga XIII noorte laulupeole "Püha on maa". Autahvlile pääseb 34 õpilast, kellest 20 lõpetasid kiituskirjaga. Väga tubli saavutus! Kooli rekordi sooritasid sellel aastal Liisi Aadussoo - kuulitõuge 9,61 meetrit U14, U16; 200 meetri jooks 30,04 U14 ning 400 meetri jooks 1.06,5 U14. Sandra Aadussoo pallivise 48,30 meetrit U14. Parim õppur: 1.-3. klass Meribel Pahapill ja Tomi Pahapill, 4.-6. klass Egle Ellik ja Mikk Vallaste, 7.-9. klass Davier Anis. Parim taidleja õppeaastal 2002/23 on 4. - 9. klass - LASTEKOOR. Parim sportlane:1.- 3. klass Hanna - Loore Too

1. septembril alustas kooliteed 12 särasilmset õpilast

 1. septembril alustas kooliteed 12 särasilmset last. Õppeaasta avaaktus algas sellega, et 9. klassi õpilased tõid käekõrval aktusele esimesse klassi astujad. Oli näha, et suurtel oli uhke tunne, et just nemad on õige vanemad ning saavad toetada meie kooli kõige pisemaid. 1. klassi õpilastel oli kõik uus ning nemad olid samuti põnevil. Aimati, mis saama hakkab, aga kuid natuke oli teadmatust ka.  1. klassi särasilmad. Foto: Margus Lepik Peale hümni laulmist, sai sõna kooli direktor Kalmer Poopuu, kes tervitas kogu koolipere ning soovis kõigile head uut õppeaastat.  Direktor Kalmer Poopuu kõne pidamas. Foto: Liis Kaal Davieri esituses kuulsime kaunist Kersti Kuuse laulu "Sügise bossa". Terves saalis oli vaikus. Kõik kuulasid imelist lauluhäält.  Davier laulmas. Foto: Liis Kaal Aeg oli sealmaal, et 1. klassi õpilastele jagati kätte aabitsad. Seejärel sai sõna Salme kooli hoolekogu ja Salme osavallakogu esimees Andrus Raun. Torgu kuningriigi vardia Kaupo Vipp andis kooliteele ka