Otse põhisisu juurde

Psühholoog - unenõustaja Kene Verniku loeng

 Eile, esmaspäeval 27. mail toimus Salme Rahvamajas Kene Verniku  loeng 4. - 6. klassi õpilastele ja 7. - 9. klassi õpilastele teemal "Hea uni".  Salme kooli kaks 8. klassi poissi Sass ja Kristjan kirjutasid noorte omaalgatusliku projektikonkursile Ideepuhur projekti "Noortele vaimse tervise tutvustajad". Antud projekti raames toimub kolm erinevat loengut. Vaimse tervise oluline osa on uni ja seda peavad oluliseks ka noored. Teises loengus kutsuti külla psühholoog - nõustaja, unenõustaja, somnoloog-tehnoloog Kene Vernik. Ühtekokku on ta antud alaga olnud seotud pea 18. aastat.

Foto: Liis Kaal

Kena rääkis sellest, miks on noorel inimesel vaja üldse magada. Noorel on parem mälu ehk ta suudab paremini keskenduda ja õppimisvõime on suurem. Vastupidavam haigustele - keha immuunsussüsteem on paremini hoitud ja tugevam. Muidugi ka parem meeleolu - hoitakse oma emotsioone paremini kontrolli all. Areng ja kasvamine - magamise ajal areneb ja kasvab meie keha. 

Foto: Liis Kaal

Noortele räägiti kas sellest, kuidas uni tekib ja kui oluline on noorel viibida 2- 3 tundi päevavalguse käes. Noored said teada, mis on unevõlg ning kuidas sellest hoiduda. Noored peaksid magama umbes 9 tundi ning nende uinumine ongi hilisem. Kene andis ülevaate sellest, mida kõike see mõjutab, kui sul ei ole regulaarne uni. See mõjutab sinu mälu ja õpitulemusi, sinu nahk vananeb, seedimine läheb kehvaks ning on meeleolu kõikumised. 

Foto: Liis Kaal
Noortega koos vaadati, milline oleks üks ideaalne päev: mis kellast äratus, mis kellast oleks hea aeg trenniks, millal peaks sööma jne. Kene andis ülevaate sellest, kuidas paremini uinuda ning kuidas hoida oma uni korras.

Foto: Liis Kaal

Nad vaatasid üle, milline on hea une hügieen ja mida saavad noored selleks ise ära teha. Arutleti selle üle, milline on hea unekeskkond. Noortega tehti läbi ka üks praktiline harjutus. 4. - 6. klass rääkisid väga usinalt kaasa, kolmas kooliaste nii agar ei olnud. 

Koolitaja ise küsis loengu lõpus, et mis on see, mille noored antud loengult kaasa võtavad. Nimetati erinevaid asju: nädalavahetusel tuleb ka samal ajal magama minna, kui koolipäeval, tuleb teha endale koju nutipesa, voodi on ainult magamiseks, päevavalguse käes olemine on tähtis ja veel palju muud. 

“Noorte omaalgatuste toetamine aastatel 2023-2024′′ on osa Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse ja Haridus- ja Teadusministeeriumi strateegilisest partnerlusest. Noorte omaalgatuste projektikonkurss „Ideepuhur“ viiakse ellu Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse poolt ning rahastatakse Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt.

Populaarsed postitused sellest blogist

Algklasside õpetaja – Mahe Metsalu

Käesolev õppeaasta on toonud meie kooli uue algklasside õpetaja – Mahe Metsalu. Foto: Margus Lepik   Uurisime, kuidas on möödunud kaks kuud õpetajana ja millega ta vabal ajal tegeleb. Miks ja millal tegid otsuse tulla tööle Salme Põhikooli? Otsuse tulla Salme Põhikooli tegin selle aasta kevadel. Miks? Miks ka mitte? Olen olnud kunagi Tallinnas õpetaja ja pean ütlema, et mulle meeldis. Tänaseks on mu enda lapsed juba nii suured, et võib tegeleda teiste lastega. Salme on minu kodukohale lähim kool. Kuidas oled kooliellu sisse elanud? Kooliellu olen sisse elanud hästi. Väga suureks abiks on olnud mentori ja teiste õpetajate poolne tugi.  Kus on sinu juured? Millised koolid oled lõpetanud? Minu juured on Sõrves, Läbara külas. Olen lõpetanud Kuressaare Gümnaasiumi, Eesti Mereakadeemia ja Tartu Ülikooli. Mida põnevat mäletad oma kooliajast? Kooliajast on nii mõndagi põnevat mäletada. Käisin koolis ajal, mil ENSV-st sai Eesti Vabariik. Oli segane, kuid samas huvitav ja hariv aeg....

Kevadkontsert 2024

 Neljapäeval, 16. mail toimus Salme kooli kevadkontsert Salme rahvamajas. Kontserdil astusid üles erinevad klassid oma etteastedega: lauldi, tantsiti, tehti playbacki, kõlas pillimäng, räägiti naljandeid, tehti näitemängu ja loeti luuletusi. Kontsert toimus kahes osas. Peale esimest osa oli vaheaeg, millal kõik said hoolekogu poolt korraldatud heategevuslikust kohvikust osta head ja paremat.  Kui kohv ja kook söödud, algas teine osa kontserdist. Noored olid nii rõõmsad ning tundsid elevust, et nende vanemad saavad vaadata, mida nad on koolis õppinud ja omandanud.  1. - 4. klassi ühendkoor. Foto: Liis Kaal 3. klass. Foto: Liis Kaal 1. ja 2. klassi tantsurühm. Foto: Liis Kaal 1. klass luuletust lugemas. Foto: Liis Kaal Tomi Pahapill laulmas. Foto: Liis Kaal 3. ja 4. klassi tantsulapsed. Foto: Liis Kaal Eliise Lepp laulmas. Foto: Liis Kaal 4. klass naljandit esitamas. Foto: Liis Kaal Orm Parrest laulmas. Foto: Liis Kaal 4. klass esitamas laulu "Kauges külas" Foto: Liis Kaal ...

Vene keele õpetaja – Grigori Tihhonov

Käesolev õppeaasta on toonud meie kooli uue vene keele õpetaja – Grigori Tihhonov. Uurisime, kuidas on möödunud kaks kuud õpetajana ja millega ta vabal ajal tegeleb. Foto: Margus Lepik Miks ja millal tegid otsuse tulla tööle Salme Põhikooli? Kuna arvasin, et laste õpetamine võiks olla põnev, väljakutsuv ja huvitav, siis kandideerisin vene keele õpetaja ametikohale, kui selline võimalus avanes. Kuidas oled kooliellu sisse elanud? Olen vaikselt õpetaja-ametiga juba harjunud, kuigi õpetamine on osutunud palju rohkem väljakutsuvaks, kui alguses arvasin. Tunnen ennast koolis juba väga mugavalt - kollektiiv on tore ja lahke, digivahendid on tasemel ning maja on mugav ja kodune. Siiani on aga suurimaks raskuseks hommikul vara ülestõusmine. Kus on sinu juured? Millised koolid oled lõpetanud? Olen sündinud ja üles kasvanud Venemaal. Olen seal lõpetanud I Inglise Kooli ning Peterburi Riigiülikooli. Mida põnevat mäletad oma kooliajast? Kooliaega meenutavad mulle kindlasti lollused.  Millega t...